Chlebičov - Rok 2008

zahlavi.jpg

Rok 2008

 

Den  dětí  2008

Už od rána 30. května 2008 se sluníčko usmívalo na svět. A my jsme se usmívali s ním. Jak by ne, děti právě slavily svůj svátek. Na hřišti před školou na ně čekalo překvapení – výsuvná plošina, z níž jste z výšky 32 metrů mohli spatřit celý Chlebičov a okolí, velký skákací hrad, vzduchovky s terči a před novou tělocvičnou byla improvizovaná závodní dráha. Tady děti soutěžily, kdo z nich bude nejrychlejší v závodě  na koloběžkách. Během celého dopoledne si děti pochutnaly na párcích v rohlíku, nanucích, oplatkách a limonádách. Na závěr si každé dítě odnášelo tašku plnou sladkostí. Žáci i letos kreslili obrázky a komise jejich výtvory zhodnotila takto:každý zúčastněný dostal malý dárek a vítězové v jednotlivých třídách byli oceněni pěknými odměnami. V  1. a 2. třídě  byl  nejlepším  malířem  Roman  Stanjura, ve 4. třídě se stala vítězkou Dominika Wochová a ve 3. a 5. třídě Zuzana Wochová.

Drobnosti – nafukovací míče, omalovánky atd. – obohatily naší školní družinu.

 

Velký dík za mimořádně zdařilý Den dětí si zaslouží dobrovolný hasičský sbor, sponzoři a obecní úřad v Chlebičově.

 

                                                                                              Věra Gebauerová

 

 

Jak jsme slavili letošní Den matek 

            11. květen 2008 – druhá květnová neděle – patřila oslavě Dne matek.

Ve 14 hodin začal program  v naplněném sále Kulturního domu v Chlebičově. Děti tak chtěly poděkovat svým maminkám, babičkám, tetičkám  i kmotřičkám  za jejich lásku.           V úvodním pásmu se představila mateřská škola s písničkami a básničkami o maminkách a babičkách. Zasloužený potlesk sklidil i vtipný taneček k písničce Pusinky, kterou zatančily čtyři páry malých tanečníků. 

Spojený 1. a 2. ročník se představil velmi pěkným tanečkem Baletky v podání děvčat a dramatizací písničky Čtyři nindžové, kterou předvedli chlapci. I oni měli v další části programu pásmo písniček a básniček o maminkách.

Bohatý program měla 4. třída. V rámci projektu Harry a Saxana si chlapci nacvičili dramatizaci části z knihy Harry Potter a kámen mudrců. Děvčata si vymyslela scénku z čarodějnické školy, do které chodí vzorné žákyně Hodněnka, Zdobněnka a Krásněnka, ale také zlobivky Roxana, Boxana a neučící se Saxana. Závěrem zazpívaly písničku z filmu Dívka na koštěti.

V dubnu v rámci Barevného týdne, kdy si děvčata vylosovala růžovou barvu, se naučila písničku Růžová od Ilony Czákové. Ke Dni matek upravila text a znovu ji zazpívala. Pět dívek převlečených za myšky zatančilo svěží rytmický taneček. Zasloužily si velký aplaus přítomného publika.

Také žáci ze spojené 3. a 5. třídy si připravili pásmo s názvem Jaro,slunce,máma. Děvčata ze třetí třídy se předvedla jako první jarní kytičky a kluci z páté  přednesli báseň o maminkách. Obrovské ovace zasloužilo vystoupení Hanky Mošové a Jakuba Dostála, kteří představovali chlebičovské bakterie v obrovských kontejnerových krabicích .

Oba jmenovaní celé přestavení moderovali. Uvedli i nadějného kytaristu z 1. třídy – Jirku Benu a výbornou hráčku na keyboard Pavlínku Stiborskou z 2. třídy. Na závěr darovalo každé dítě své mamince vlastnoručně vyrobený dárek.

 Poslední slovo měl pan starosta, který poděkoval všem účinkujícím, předal květiny všem učitelkám a společně s paní ředitelkou popřáli všem přítomným ženám krásnou oslavu mezi svými nejbližšími.

 

 

                                                                       Věra Gebauerová

 

 

 

Výlet na Hradec 

            Ve středu 18. června 2008 jsme jeli na školní výlet do Hradce nad Moravicí.Již od rána nám přálo počasí, bylo krásně slunečno. Nejeli jsme jako obvykle autobusem, ale vlakem. Bylo to jiné, protože k nám do vesnice vlak nejezdí. Když jsme dojeli na Hradec, čekala nás dvoukilometrová cesta do kopce na zámek. Tady jsme si prohlédli zajímavé exponáty. Nejvíce nás zaujala dámská ložnice s figurínami manželského páru v dobovém oblečení z 20. let minulého století. Po prohlídce zámku jsme vyrazili k hotelu Belária, kde jsme se vyřádili v krytéím i venkovním bazénu.

Pak nás čekala cesta do Žimrovic. Navštívili jsme areál Dobré pohody. V restauraci si každý dal, na co měl chuť. V areálu jsme se houpali na houpačkách, skákali na trampolíně, vyblbli jsme se na skvělých průlezkách. A kluci si zahráli fotbal.

Po 15. hodině jsme se unaveni vraceli autobusem domů. Výlet se nám moc líbil, máme hezké zážitky. Dovezli jsme si z něho pár upomínkových předmětů a dárečků.Těšíme se na další výlet v příštím školním roce.

 

 

                                                                       Marie Hřivňacká a Kristýna Steuerová

                                                                                  žákyně 4. třídy

 

Akce k 105. výročí založení školy 

            V rámci oslav 105. výročí založení základní školy jsme v tomto školním roce uskutečnili řadu akcí.

            31. října 2007 se konal první Den otevřených dveří a oslavou Halloweenu.Do školy se přišlo podívat asi dvacet maminek, babiček a jeden tatínek.

            9. prosince 2007 proběhlo Předvánoční setkání v kulturním domě a sledoval ho zaplněný sál.

            11. ledna 2008 byla slavnostně otevřena nová tělocvična, na  níž byl zvědavý skoro celý Chlebičov. Mnoho lidí využilo možnosti prohlédnout si také školu.

            11. dubna 2008 vyvrcholil náš Barevný týden Pestrobarevným pátkem.Do školy se přišli podívat na vystoupení svých dětí asi dvě desítky maminek a babiček.

            11. května 2008 jsme připravili v kulturním domě vystoupení ke Dni matek. Opět dětem tleskal zaplněný sál.

            9. červen 2008 byl posledním Dnem otevřených dveří v tomto školním roce.Do Pohádkové školy se přišly podívat tři desítky chlebičovských občanů.

            O všech akcích se můžete dočíst v našem Školáčku, podívat se na fotodokumentaci na

chodbách školy nebo na www.hlucinsko.tv

 

                                                                                              Věra Gebauerová

                                                                                                ředitelka školy

 

Čarodějnice se vyrojily v Chlebičově

Poslední sobota v dubnu patří v Chlebičově čarodějnicím. Čaroděj II. kategorie Voldemort  je všechny pozval na VI. slet. Protože ve škole ve 4. ročníku probíhá projekt Harry a Saxana šla celá třída Clever cats v čarodějnických hábitech, šálách i kloboucích. Chlapci nesli nový transparent LONG LIVE, CLEVER CA TS !, což v překladu znamená AŤ ŽIJÍ CHYTRÉ KOČKY!Další děti nesly jiné transparenty např. Vítáme v kouzelnické škole v Chlebičově.

 

            Na školním hřišti bohužel nezazněla hymna Clever cats. Snad ji uslyšíme příští rok. Žáci kouzelnické třídy se představovali přítomnému publiku, které tvořilo pěknou kulisu celému aktu. Voldemort ve své  vtipné veršované řeči proložené nářečními replikami zahájil celé představení. A pak už jsme měli slovo my. Ozvalo se například:

 

Já jsem strašná Muřínožka,                Já jsem velká Filoména          A my tři kouzelníci,

každý má ze mne strach.                    vlasy mám až po ramena.       přičarujem veselici.

Zdobí mě černá kožka            Když já zařvu Bu, bu, bu       Budete se všichni smát,

a pořád říkám ach.                             všichni spadnou na hubu.       i bláznivě tancovat.

 

            Ohnivé ženy /mladé hasičky/ stejně jako v loni zahajovaly průvod  a v podobném stylu jako loni se odehrávalo o představování.Obsadily druhé místo.

            Originální nápad převléct se za  čarodějnická miminka měli 3 mladí muži. Právem získali zlatou keramickou medaili a ohnivou vodu z Pradědu.

            V jednotlivcích bylo rozhodování odborné „odporné“ poroty ještě složitější. Všichni se snažili mít masku i projev zajímavý. Zaslouží si pochvalu.

            Pro všechny zúčastněné v kouzelnických maskách připravil obecní úřad odměnu – teplý párek a limonádu pro děti a pivo pro dospělé .

            Po spálení figuríny čarodějnice, kterou do ohně vhodil sám pan starosta, se zábava v Eldorádu rozproudila.

 

 Představu čarodějné noci doplnil  i pěkný ohňostroj.

 

            I letošní čarodějnický slet lze hodnotit opět známkou 5, což je v naší klasifikaci výborná.

 

                                                                                              Věra Gebauerová

 

 

Výsledky hodnocení  ZŠ a MŠ Chlebičov za období školního roku 2006/2007

Zakázka u firmy Kalibro

 

 

            V únoru 2007 proběhlo šetření formou dotazníků pro žáky, rodiče, učitele i ředitelku školy. Z celkových výsledků pro školu vyplývá:

1.     Hodnocení školy rodiči žáků 

Naši rodiče jsou spokojeni s prostředím, výukou a školu by doporučili v  84 %. Republikový průměr je na tyto otázky je 75 %. V dodávání sebedůvěry žákům jsem na úrovni republikové – 66,4%. S výukou českého jazyka, matematiky a cizího jazyka jsou chlebičovští rodiče spokojeni na 87 % , v celé republice je to 77 %.

Další otázky se týkají rozvíjení komunikace, spolupráce, podnikavosti  dětí atd. I na ně jsou odpovědi našich rodičů ve srovnání s celorepublikovým průměrem lepší. Spokojenost s družinou je stejná jak u nás, tak v celé republice – 81,8 %.

Kvalita jídla a spokojenost s jídelnou je u našich rodičů vysoká – 88,5 %. Republikový průměr je 65,7 %.

Celkově jsou chlebičovští rodiče spokojeni se školu  na 78,08 %. Republikový průměr je 69,93.

Toto zjištění udělalo radost nejen mně, ale i všem učitelkám, vychovatelkám a správním zaměstnankyním.

 

 

2.     Hodnocení žáků

Chlebičovské děti chodí do školy rády, mají ve třídě přátele a  z paní učitelky nemají strach. Nechtějí změnu souseda ani změny v učebně ani změny v organizaci školy. Jen někdy se mohou radit se sousedem – 50,7% - republikový průměr je 35,1%.

Celkově hodnotí naši žáci svoji školu jako velmi dobrou, jsou spokojeni na 79,8% Republikový průměr spokojenosti žáků je 67,4%

 

Děti odpovídaly na 12 otázek – detailní vyhodnocení a srovnání s republikovým průměrem je možné si prohlédnout na chodbě u ředitelny.

Zde je také umístěno hodnocení školy rodiči, kteří odpovídali na 32 otázek.

 

 

 

                                                                                        Mgr. Věra Gebaurová

                                                                                          ředitelka školy

 

Na návštěvě ve spádové škole

 

         Letos jsme byli pozváni na předvelikonoční  návštěvu do velkohoštické školy my.

V úterý 18. března jsme strávili víc jak tři hodiny ve velmi pěkně vyzdobené školní budově. Po přátelském uvítání následoval v tělocvičně kulturní program s ukázkami vtipných písniček a  zajímavě pojatých tanečků v podání žáků  především z 1. třídy.

Pak už jsme se rozdělili po třídách a navštívili postupně několik stanovišť. V jedné řídě zkoušely děti svou pozornost a měly z lega zhotovit panáčka přesně podle vzoru, který viděly jen krátce. Byl to těžký úkol, ale některým se zdařil.

Snadnější bylo vybarvování velikonočního zajíčka a zhotovení domečku. Na prodejní výstavce bylo možné zakoupit si keramické ptáčky nebo zajíčky a obdivovat další nápady velikonoční výzdoby.

Adrenalin se zvedal soutěžícím v tělocvičně, kde byly připraveny dvě závodivé dráhy. Jedna pro nás a stejná pro žáky z Velkých Hoštic. Všechny děti se snažily podat co nejlepší výkon, aby jejich družstvo zvítězilo. Naši třeťáci, čtvrťáci  i páťáci byli o

trochu rychlejší než žáci z Velkých Hoštic. Nerozhodně skončila soutěž pro žáky 1. a 2. třídy.

V místním kinosále jsme mohli zhlédnout velmi vtipně zpracované videosekvence

z týdenních adaptačních kurzů, které se pravidelně konají pro žáky 6. ročníku na Kajlovci.

            Každé dítě z Velkých Hoštic si pochutnalo na sladkosti, kterou jsme jim přivezli.

Každý náš žák byl obdarován  čokoládovým zajíčkem.

            A pak už zbývalo  jen loučení a cesta zpátky do Chlebičova.

 

            Věřím, že se dětem líbilo ve Velkých Hošticích,tak jako mně.

 

                                                                                              Věra Gebauerová

 

Březen – měsíc knihy a internetu

 

         Letos jsme se před Velikonocemi vypravili do chlebičovské knihovny.

Paní Stiborská si na nás udělala čas a připravila pro žáky ukázky nových knih. Zadávala dětem různé úkoly – např. vyhledat knihy podle jmen autorů nebo podle typu literatury. Nejmenší čtenáře seznámila se systémem vypůjček. Ostatní děti  ho už znají a  mohly si vybrané  knihy vypůjčit  a přečíst je doma.

            Někteří žáci si vyhledávali informace na internetu nebo hráli hry. Téměř všichni žáci 4. a 5. ročníku se zapojili do soutěže O nejpohádkovější hrad nebo zámek . Dávali své hlasy pro tři pro ně nejpohádkovější historické budovy. Víte, jak soutěž dopadla?

Zvítězil zámek v Telči s 8 928 hlasy, na druhém místě skončil Hradec nad Moravicí s 7 959 hlasy a na třetím místě opět zámek v našem okolí – Raduň.

Naši žáci znají důvěrně zámecké pokoje tohoto zámku, protože v nich vystupovali 31. října na akci Halloween na zámku.

            Děkujeme paní Stiborské za příjemně a užitečně strávený čas.

                                                          

                                                                           Věra Gebauerová

        

Jak dopadlo první pololetí v chlebičovské škole v roce 2008?

 

            Ve čtvrtek 31. ledna jsme se sešli  v nové školní družině.Žáci se dověděli, že jich z celkového počtu 41 deset prospělo a 31 prospělo s vyznamenáním. 14 dětí se mohlo pochlubit samými jedničkami. Byli to všichni prvňáčci a 8 dětí z druhé až páté třídy. Pouze jeden žák byl klasifikován dostatečnými.

            Za aktivitu a píli ve vyučování si odneslo pochvalu třídního učitele  také 31 dětí. Získali ji většinou za snahu a píli ve vyučování, za aktivitu ve vyučování nebo za zdařilá vystoupení pro veřejnost či za příspěvky do školního časopisu.

            Věřím, že žáci i jejich rodiče jsou s pololetním vysvědčením spokojeni.

 

                                                          

 

                                                                                              Věra Gebauerová

                                                                                                ředitelka školy

 

 

 Čaroděj za země Oz

 

            V úterý 29. ledna přišli žáci ve slavnostním oblečení do školy, protože od deseti hodin sledovali ve Slezském divadle baletní pohádku Čaroděj ze země Oz. Před cestou je každá paní učitelka seznámila s dějem příběhu. Divadlo se naplnilo mladým publikem, které tvořili žáci opavských i mimoopavských škol. Před začátkem produkce přivítal všechny diváky průvodce pořadu pan Evžen Trupar. Krátkými vstupy přiblížil obsah známé pohádky. A to už se na jevišti objevila Dorotka, její strýc Jindřich, teta Ema i psík Toto. Zlá čarodějka vichrů odnesla dům i s Dorotčinou rodinou. Samotné Dorotce

slíbila, že pokud dostane střevíčky od čaroděje ze země Oz, domov jí vrátí. Na cestě do čarodějova království potkala slaměného panáka, plechového hrdinu a  bázlivého lva.

Všichni ji přesvědčili o svých dobrých vlastnostech – panák má dost rozumu, plechový hrdina má srdce a lev je nebojácný.

Tanečníci v působivých kostýmech velmi pěkně vyjádřili radost i bolest, strach i hrdinství. Každá pohádka dobře končí a stejně tak i tato.Dorotka získala kouzelné střevíčky a zlá čarodějnice se utancovala. Dorotka se opět setkala se svou rodinou a žila šťastně ve svém domově. Neboť domov, jak zpívala několikrát miminka v automobilu, je to nejkrásnější na světě.

            Po návratu z divadla děti  kreslily postavy ze zhlédnuté baletní pohádky. Výkresy si můžete prohlédnout na výstavce v přízemí naší školy.

 

 

                                                                                              Věra Gebauerová    

 

 Dětský karneval

 

            Jako každoročně, tak i letos začaly přípravy Dětského karnevalu už začátkem ledna. Rodiče z Výboru Klubu rodičů si rozdělili úkoly -  nakoupili  zajímavé ceny do tradiční tomboly, zajistili sladké zákusky, výborné párky v křupavých rohlících a skvělé pití.

            Letos v lednu byla v naší škole velká nemocnost žáků a my jsme s obavami vstupovaly do sálu chlebičovského kulturního domu. Ale tady nás překvapilo přes 20  dětí v maskách  a asi stejný počet dětí v civilu. Úkol poroty složené z učitelek naší školy byl  velmi  složitý, protože  většina   masek  byla  opravdu skvělá.  Každé  dítě v masce si odneslo „Kinder  vejce„ s malou hračkou nebo čokoládu. Nejnápaditější masky  byly odměněny chutnými dorty. Zajímá Vás pořadí ? Na třetím místě skončil „Hurvínek“ alias Adéla Šupíková ze 3. třídy, druhá byla půvabná vosa v podání Veroniky Stanjurové  z  1. třídy.  A  kdo zvítězil? 

Dvojice  zdravotního  personálu  chirurgického oddělení veterinární kliniky představovaná   sestřičkou  Terezkou       Trávníčkovou  z 2. třídy a jejím bratříčkem z MŠ. Na záchranném vozíku právě převáželi operovanou opičku.

Diskžokej  pan  Drastík  se  staral, aby  zněly  oblíbené  písničky i žhavé hity současnosti.

Celý program uváděla paní učitelka Milena Široká, tentokrát v masce pirátky Zajímavé hry, kterých se zúčastnili i přítomní rodiče, byly prostřídány tanci a soutěžemi dětí. Vyřádili se jak děti, tak i dospělí. 

            Doufám, že mohu jménem všech přítomných  poděkovat za příjemně prožité odpoledne Výboru Klubu rodičů,  pan Drastíkovi, chlebičovskému obecnímu úřadu i místním sponzorům, pedagožkám  školy a  především paní

Široké. 

 

 

 

 

                                                                                  Věra Gebauerová

                                                                                     ředitelka školy

 

 

Den se třemi jedničkami

 

Datum 11.1., které má v sobě ukryté tři einsky, se stalo pro naši školu letos obzvlášť významným.

Od osmi do deseti hodin byl pro veřejnost uspořádán Den otevřených dveří. Možnost prohlédnout si školu vyzdobenou zimními dekoracemi, nahlédnout do vyučování a sledovat reakce svých dětí nebo vnu ků  využilo několik rodičů a prarodičů.           Před desátou hodinou se před vchodem do nové sportovní haly tísnily desítky chlebičovských  občanů. U vstupu čekal  na každého dospělého kelímek se šampaňským.

Po krátkém zpoždění začal slavnostní program. Moderátor pořadu přivítal všechny oficiálně pozvané hosty, místní občany i žáky mateřské a základní školy.

 Půvabné mažoretky vpochodovaly do zadní části tělocvičny a předvedly svá vystoupení. Halou se ozval poprvé bouřlivý potlesk.Ve filmové projekci mohli všichni přítomní zhlédnout, jak postupovala stavba nové sportovní haly. Po slavnostním přestřižení pásky zástupcem Moravskoslezského kraje a Magistrátu města Opavy následovaly proslovy proložené kulturním programem.

Pan farář Hradil posvětil tento sportovní stánek a popřál všem hodně pěkných sportovních zážitků. Děti z naší mateřské školy v rolích kuřátek předvedly své vystoupení na velkých balónech. Naše dvě bývalé žákyně - Markéta Nováková a Aneta Řeháková -  ve svém tanci využily židle.

Pan starosta Novotný stručně zhodnotil průběh stavby díla za 15 miliónů korun. Žákyně 4. třídy si s chutí zatančily svůj oblíbený tanec na hudbu Avril. Mladí fotbalisté, také žáci chlebičovské školy, předvedli ve  svém  krátkém programu, co všechno z fotbalové abecedy už umí.

 Během vystoupení mohli přítomní návštěvníci ochutnávat koláče, pěkně naaranžované uzeniny i šampaňské.

V závěru pan Staněk – místostarosta- ve verších v hlučínském dialektu poděkoval starostovi Iljičovi a popřál mnoho tvůrčích sil.                          

 

Věřím, že i nám a hlavně dětem naší školy se bude v nové tělocvičně výborně cvičit.

 

 

Věra Gebauerová, ředitelka

 

 

 

© 2010 Chlebičov, webmaster@chlebicov.cz, Mapa stránek
ANTEE s.r.o. - Tvorba webových stránek, Redakční systém IPO
zapati[1].gif